Jedinstven i svestran umetnik briljantan na svim poljima
BEOGRAD, 12. jula (Tanjug) – Glumac, muzičar, književnik, pesnik Rade Šerbedžija i prateći bend “Zapadni kolodvor” održali su sinoć izvanredan koncert pred prepunom Botaničkom baštom “Jevremovac” u Beogradu, što je bio prvi susret svestranog umetnika sa publikom u Srbiji nakon izbijanja (ne)zaustavljive pandemije.
Dramski i muzički umetnik je zaista bio neumoran i hiper aktivan u poslednja 24 časa, jer je prethodno veče imao koncert na prvom izdanju manifestacije “Banja Luka fest”, gde su nastupali portugalska fado diva Mariza, Amira Medunjanin, violinista Stefan Milenković i Zvonko Bogdan.
Osim toga, samo sat vremena pre koncerta u Botaničkoj bašti, Šerbedžija je stigao da svečano otvori novu knjižaru “Kosmos” istoimene izdavačke kuće u Knez Mihailovoj ulici, a onda se sa tog događaja jednostavno stvorio na pozornici sa svojim bendom i nepreglednim brojem publike.
Šerbedžija je rekao da naziv knjižare „Kosmos” zbog svog kosmopolitskog duha lepo stoji Beogradu i njegovoj najpoznatijoj ulici.


“Nisam ovako nešto očekivao, da vas bude ovoliko, em je korona, em je utakmica Evropskog prvenstva. Hvala vam”, sa osmehom se obratio publici Botaničke bašte srećan i pomalo zbunjen Šerbedžija, koji je promovisao svoj poslednji studijski album “Ne okreći se, sine”, izašao u doba pandemije u decembru 2020. godine.
Koncert je prema konceptu zamišljen da bude sedeći i stajaći, odnosno jedan manji deo publike je imao privilegiju da sedi u prvom delu bašte ispred bine, kao VIP sektor, dok svi ostali kod Staklene bašte su sve vreme stajali kao na luksuznim večerima u prirodi.
“Pripremili smo vam puno toga, biće svega, samo me brine što vi stojite, onda ću možda da kratim program”, izjavio je poeta i pevač, uz negodovanje iz publike, jer su se očigledno svi uželeli ovog neprevaziđenog boema i vanserijskog glumca, maestralnog u recitovanju svojih i drugih pesama.
Svaki nastup Šerbedžije nikako se ne može definisati samo kao koncert, uvek je to mnogo više od toga, što se desilo i ove noći.


Veče poezije, master klas glume, nadahnuto recitovanje, sadržajan koncert, odlomci monodrame, sve je to identitet velikog umetnika, koji nikada ne štedi energiju i inspiraciju da publici pokloni svoj uzvišeni maksimum.
Čuvena pesma “Zaboravi” predstavljala je početak umetničkog druženja od puna dva sata, da bi se muzičar nadovezao na kompoziciju “Imam pjesmu za tebe”, kao i poznato delo “Panonske trešnje” od velikog Arsena Dedića.
Uz tu vrhunsku numeru ide i anegdota kako mu je Arsen napisao tu pesmu i poslao ga na jedno važno takmičenje – Festival tamburaških orkestara u Osijeku.
Kada se vratio sa puta, došao je da obraduje velikog šansonjera da je osvojio drugo mesto, na šta je Arsen Dedić mrzovoljan od ranog jutra samo rekao: ”Drugo? Samo?”.
Šarmantni Šerbedžija nije propustio da iskaže ogromnu ljubav koju decenijama gaji prema supruzi Lenki Udovički, te je otpevao pesmu koju je posvetio njoj – “Filipa Kljajića 32”, ne bi li kasnije tokom noći interpretirao i numeru “Povratak ratnika”, koju je napisao zajedno sa njom.
“Moja Lenka trenutno režira Joneska, dramu “Nosorog”, premijera je 30. jula na Brionima”, otkrio je planove svoje supruge, koja postavlja novo delo u njihovom zajedničkom pozorištu “Ulysses”, osnovano pre više od dve decenije.


Uspomena na preminulog pevača Kemala Montena nakratko je oživela u vidu duetskog hita Šerbedžije i njega – “Ni u tvome srcu” što je publika pozdravila dugotrajnim aplauzom.
Arsen Dedić je bio prisutan u raznim numerama, jer je glumac i pevač počastvovan što je odrastao na njegovim pesmama i stihovima.
Naslovna kompozicija sa aktuelnog albuma “Ne okreći se, sine” nastala je zapravo davne 1989. godine, ali je bila izgubljena u tadašnjem Jugotonu, te je sada dobila novi život.
“Pesma je poruka mom sinu Danilu i njegovoj generaciji, da se ne okreću iza sebe i da ne gledaju na naše probleme i živote, već da gledaju ispred sebe u budućnost, u novi život”, istakao je Šerbedžija.
Poslednji koncert ui Beogradu veliki Šerbedžija održao je u decembru 2018. u rasprodatoj Kombank Dvorani, a prema tradiciji svake godine je gostovao u prestonici Srbije, pretežno u Sava centru.



Istina, ponekad je i menjao lokacije, kao veliki besplatan koncert u Hali sportova, ali su nastupi u sada zatvorenom Sava centru imali svoju specifičnu draž i autentični autorski pečat.
Ipak, atraktivna Botanička bašta pružila je dodatnu romantiku i predivnu atmosferu nastupa na otvorenom, tako da je moguće da će se Šerbedžija vraćati ovom mestu još veoma dugo.
Nije zaobišao Rade ni Branimira Džonija Štulića, lidera kultne rok grupe “Azra”, sa obradom antologijske numere “Meni se dušo od tebe ne rastaje”, a podsetio se i velikog Miše Kovača i stihova Đorđa Novkovića sa bezvremenskom, neprolaznom baladom “Ostala si uvijek ista” (pamti se i uspešna verzija te pesme od tragično nastradalog makedonskog pop pevača Tošeta Proeskog).
Novi album je iznedrio saradnje sa velikim imenima poput Darka Rundeka (“Na nešto me sjeća taj grad”), Gabi Novak i Matije Dedića (“Otkako te ne volim”), i veoma pamtljivu kompoziciju “Eto pjesma”, koja je izazvala oduševljenje publike tokom nastupa.



Posveta filmu “Do poslednjeg daha” (1960) Žana Lik Godara sa Žan Pol Belmondom u glavnoj ulozi bila je efektna i snažna u istoimenoj pesmi, a postoji i knjiga tog naziva autora upravo Šerbedžije.
Posebno na ovoj pesmi se umetnik veoma veselio, sve vreme igrao nešto nalik tvistu, i bio izuzetno raspoložen dok ju je pevao sa dušom i svim strastima, gotovo glumeći odlomke iz popularnog filma.
Naravno, ne sme da se koncert završi bez remek dela “Ne daj se, Ines”, te savršene, višeslojne muzičke poeme, legendarne pesme kojom Rade uglavnom završava sve koncerte.
Ipak, ovaj put je “Ines” otišla pre bisa, tako da je promena u konceptu koncerta bila zanimljiva novina u ovom druženju sa velikim glumcem i pevačem, koji uspeva da paralelno vodi te dve karijere.
Ali, kao da će upravo to čudesno delo prema tekstu Arsena Dedića ostati vrhunac svakog koncerta svestranog umetnika, koji svi čekamo sa uživanjem.
Tako je sastanak sa apsolutnim majstorom i maestrom glume i recitovanja, izvanrednog stručnjaka dramskih poetskih naboja završen posle dva sata, i ostaje nada da će auditorijum češće gledati Šerbedžiju posle okončanja korone u Beogradu i po Srbiji, jedinog umetnika sa ovih prostora, koji je uspeo da izgradi zapaženu karijeru u Holivudu i Evropi, radeći sa najvećim rediteljima i glumcima.



Ipak pričamo o vanserijski talentovanom glumcu koji je svoj neosporni dar nakon velikog uspeha makedonskog filma “Pre kiše” (1993) Milča Mančevskog proširio po čitavom svetu i od tada mu je karijera postala nezaustavljiva u okvirima Amerike i ostatka sveta.
Dakle samo da se podsetimo da je radio sa rediteljima ove reputacije – Stenli Kjubrik (“Širom zatvorenih očiju”), Gaj Riči (“Sneč”), Filip Nojs (“Svetac”), Klint Istvud (“Svemirski kauboji”), Frančesko Rosi (“Primirje”), Džon Vu (“Nemoguća misija 2”), a njegov lik je bio prisutan i u filmskim serijalima o Betmenu, Hariju Poteru, i partneri su mu bile velike zvezde – Tom Kruz, Val Kilmer, Lijam Nison, Donald Saterlend, Kifer Saterlend, Anđelina Džoli, Čarliz Teron, Antonio Banderas, Morgan Friman, Majkl Kejn, Majkl Kiton, Đina Geršon …
Igrao je i u popularnim američkim i britanskim serijama – “24”, “Downtown Abbey”, “CSI: Miami”, “Red Angel”, “Surface”, “Fallen”, “The Black List”.
Svaka mu čast kako u isto vreme može bez problema u poznim godinama da vodi teatar na Brionima, da tamo igra predstave, da često gostuje i u Beogradskom dramskom pozorištu sa komadom “Ko se boji Virdžinije Vulf?” u režiji njegove Lenke, da ima koncertne turneje, snima albume, a da na sve to i dalje intenzivno snima filmove i TV serije svuda po svetu.
Trenutno radi na novoj špijunskoj seriji “Slow Horses” gde mu je partner oskarovac Geri Oldman, i u opciji je da igra u dva filma o Nikoli Tesli, u režiji dva domaća autora sa karijerom u SAD – Vladimira Rajčića i Ivana Pavletića.
Ivan Makragić – TANJUG


