Koncerti u Beogradu, Novom Sadu i Pančevu do kraja nedelje (19.01.-22.01.): Oligarkh, Ljubičice, Yuri Landman

Kolekcija inostranih i domaćih muzičkih snaga za vikend

0
Reklama

Kolekcija inostranih i domaćih muzičkih snaga za vikend

BEOGRAD & SRBIJA, 19. januar: Ruski bend “Oligarkh”, domaći sastav “Ljubičice”, Olga Petrović, tribjut grupe Ejmi Vajnhaus i Rage Against the Machine, holandski umetnik Yuri Landman, neki su od muzičara koji će održati koncerte do kraja nedelje u Beogradu, Novom Sadu i Pančevu (19.01.-22.01.).


OLIGARKH

Četvrtak, 19. januar
Kulturni Centar LAB, Novi Sad

Produkcija “Сonnected Agency” predstavlja večeras (četvrtak, 19. januar) ruski bend “Oligarkh” na koncertu u Kulturnom Centru LAB u Novom Sadu.

Ova etno-futuristička atrakciju iz Sankt Peterburga dekonstruiše parti muziku i rusku kulturu, i koristi modernu elektroniku punu gruva, upečatljivu vizuelnu podlogu i elemente savremenih umetničkih praksi.

Bend “Oligarkh” će u Srbiji imati dva nastupa, osim u Novom Sadu večeras, takodje i u Beogradu – 1. februara u Kulturnom centru Grad.

Ista agencija je dovela i sjajan ruski bend takodje iz Sankt Peterburga “Shortparis” koji je održao trijumfalne koncerte u Novom Sadu i Beogradu (DOB) 13. i 14. januara.








Muzika benda “Oligarkh” kombinuje žanrove od klasike, nju ejdž, nu-folk, rejva, housa i sve između kreirajući kolaž zvuka, slika i reči, stvarajući nadrealni spoj savremene urbane kulture, duboke folklorne tradicije i popularnih iskaza ruskog mentaliteta starih nekoliko decenija.

Sastavni deo nastupa “Oligarkh” je vizuelna podloga sa klipovima pažljivo isečenim iz istorijskih filmova, dokumentaraca, bajki i starih snimaka sa TV-a, tako da je svaka svirka benda putovanje na pravoslavni rejv i kroz rusku kolektivnu svest.


Od prizora impresivnih katedrala do zabačenih sela, od getoa u predgrađu do bogataških krajeva — uvek se trude da prikažu povezanost i pokažu empatiju u razorenom društvu, u današnjem vremenu.

Njih su hvalile članice slavnog ruskog benda “Pussy Riot”, mnogi liberalni ruski novinari, hvalili su ih na legendarnoj radio stanici KEXP, kao i mnogi drugi kritičari širom sveta.












Bend “Ljubičice” pijanistkinja Olga Petrović

Kulturni Centar Pančeva
Petak, 20. januar, 20.00h

Krokodil Studio” u saradnji sa Kulturnim centrom Pančeva, organizuje koncertnu promociju dva albuma – novi materijal benda “Ljubičice” i klavirski solo album Olge Petrović, sutra uveče (20.00h).

Publika će imati priliku da čuje novu muziku, premijerno, na zajedničkom koncertu u dvorani Kulturnog centra Pančeva.

Grupa Ljubičice iz Pančeva, koju čine braća Petar i Vuk Stevanović, sada već poznati dvojac, letos su objavili nove singlove “Opet” i “Možda je vreme”, a sutra će predstaviti svoj novi zvuk sa koncertom uživo. Ovo je prvi celovečernji nastup “Ljubičica” nakon trogodišnje koncertne pauze, kojim će predstaviti novo studijsko izdanje.

Zaista se radujemo nastupu u Pančevu i drago mi je što ćemo nove pesme predstaviti prvo u našem gradu. Ljubičice su, pre svega, koncertni bend i naša muzika najbolje funkcioniše kada je izvodimo pred publikom. Iako verujem da smo na novom albumu napravili nešto zaista vredno pažnje, ipak sa neuporedivim uzbuđenjem očekujem energiju žive svirke”, poručio je Vuk Stevanović.





Veče će otvoriti mlada pijanistkinja Olga Petrović, koja će predstaviti lični osvrt na ragtime muzički stil, zabeležen na jedinstvenom albumu “Slow Rag”, gde su odabrane kompozicije Skota Džoplina. Ovo je prvi put da neki domaći interpretator posveti album delima ovog kompozitora.

Povodom predstojeće koncertne promocije, Olga je izjavila da su snimanje i rad na produkciji albuma bili su nju izuzetno dragoceno i izazovno iskustvo.

Rad na albumu dešavao se u periodu koji je bio ispunjen, kako na svetskom, tako i na ličnom polju, mnogim teškim i važnim događajima, i sigurna sam da je veliki deo toga utkan u muziku. Drago mi je da smo, zajedno sa studijom Krokodil, uspeli da realizujemo ovaj, za mene, veoma važan album. Jedva čekam da dobije i koncertni život”, rekla je Olga Petrović.


Izuzetno interesantan izbor muzike za debitantski album, mogao bi se dopasti ljubiteljima džeza ali i klasike, a zbog svoje izuzetne komunikativnosti i široj publici. Ovaj nastup organizovan je kao deo MAGMA festivala.

Ulaz na koncert ovih muzičara u Pančevu je slobodan.




Novi grunge / alternative bend iz Pančeva – “Bad Sector” nastupiće u klubu Fest u petak, 20. januara.

Grupa je sastavljena od članova bendova “The Trigger” i “By-Pass”, a celu noć će svirati važan repertoar muzike iz 90-ih godina: Alice in Chains”, “Pearl Jam”, Rob Zombi, “Nine Inch Nails”.

Bad Sector su: Božidar Mladenović – vokal/gitara, Petar Popović – bas, Vladimir Zdravković – bubnjevi, Dušan Svilokos – gitara.


https://www.instagram.com/reel/CkLYQC8uFww
https://www.instagram.com/reel/CkWXo_kNW8Y
https://www.facebook.com/BadSectorBand







TOWNSHIP REBELLION
Četvrtak, 19. januar
Zappa Baza


Grupa “Township Rebellion” osnovana je 2008. godine u želji da se oda počast jednom od najvećih bendova ikada – “Rage Against the Machine”, i tako je osnovan tribjut sastav koji će svirati u klubu Zappa Baza – večeras, 19. januara.

Od 2017. godine bend radi pod etiketom Real Tribute buking agencije u okviru koje su imali dosta zapažene nastupe i van granica Srbije – u Hrvatskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori.

Neke od značajnijih nastupa bend je odsvirao na festivalima, „Exit“ u Novom Sadu, “Lake Fest” u
Nikšiću, “Refuse / Resist” u Kikindi, “Countryside Jam” u Vršcu, “Breaking the Silence”
na kultnom Smederevskom festivalu,Beograd živi noću”, ali i na važnim mestima prestonice Srbije – Akademija, KST, SKC living room, Božidarac, Fest.

Na tom putu bend je delio binu sa mnogim domaćim mejnstrim i underground bendovima kao što su “Eyesburn”, “Kanda, Kodža i Nebojša”, “Block Out”, “Overdrive”, “Iskaz”, “Downstroy”, “Soulcage”, “Sicksoul”, “Piknik”, “Hype”, “Žuta minuta”, “Seljačka buna”.

Paralelno sa radom u ovom bendu, članovi su aktivni i u stvaranju autorske muzike u okviru
bendova “Forgotten Scream”, “Direct drive”, “Drum”, ex “Deca Apokalipse”.


Članovi Rage Against the Machine tribjut benda su: Milan Jakić (vokal), Nikola Nenin (gitara), Nikola Grozdanić (bubanj), Koča Davičo Denić (bas).


http://www.real-tribute.org/
https://www.facebook.com/…/Township…/149927115100144…

https://www.youtube.com/user/TownshipRebellionSR
https://www.instagram.com/townshiprebellion_ratm/


AMY’S WINEHOUSE TRIBUTE BAND – AMY’S HOUSE
Subota, 21. januar
Zappa Baza



U subotu 21. januara u Zappa Bazu nam stiže Amy Winehouse tribjut bend “Amy’s House”, kao posveta značajnoj, velikoj džez soul pop muzičarki Ejmi Vajnhaus (Amy Winehouse, 1983-2011).

Ova grupa je nastala u Beogradu krajem 2015. godine, sastavljena od sedam vrhunskih muzičara, profesionalaca koji iza sebe imaju veliki broj scenskih nastupa i iskustva u snimanju studijskih albuma.

Oni su se okupili se oko ideje da donesu slušaocima, pratiocima i obožavaocima prerano preminule Ejmi Vajnhaus čaroliju jedne od najnajgrađivanijih, i najpriznatijih pevačica i autora novog doba.

Bend “Amy’s House” je nastupao na festivalima i mnogim klubovima Srbije, Crne gore, Makedonije, Bugarske, Slovenije, Hrvatske (Festival Baš Naš, Sundance Festival, Vintage Industrial). Imali su čast da svojim koncertom zatvore jedan od najvećih i najstarijih Festivala u Belgiji, Fonnefeesten 2018. pred 10.000 ljudi.

Podsetimo, Ejmi Vajnhaus je svoj poslednji koncert u svom kratkom životu održala upravo u Beogradu, na Kalemegdanu 18. juna 2011. godine, kada se jedva držala na nogama tokom nastupa.
Posle nje, koncert je tada održao elektro pop muzičar Moby na tom jednodnevnom festivalu.


Reperski tandem Ajs Nigrutin & Smoke Mardeljano prvi put će zajedno nastupiti u Zappa bazi u nedelju, 22. januara u vidu promocije albuma „Kad goveda utihnu“, uz goste iznenađenja.





YURI LANDMAN

Nedelja, 22. januar u 20.00

performans u klubu Dim – Beograd


Holandski umetnikJuri Lendman (Yuri Landman), tvorac eksperimentalnih muzičkih instrumenata, na kojima su svirali veliki svetski bendovi (Sonic Youth, Half Japanese, Liars, Placebo) u nedelju, 22. januara će održati poseban muzički performans za beogradsku publiku u klubu Dim u Cetinjskoj 15, gde se nalazi čitav kompleks muzičkih – koncertnih klubova (Subbeerni centar, Elektropionir, Bluz I Pivo, Sprat, Marsh Open Space).

Lendman će izvesti performans isključivo na instrumentima koje je sam napravio, kao njegova zamisao. On će nastupiti uživo sa svojim jedinstvenim setom instrumenata – kaoi mešavina naučno podešenih gudačkih instrumenata kao i pronađeni predmeti sa posebnim zvucima.

Publika može da očekuje pesme čudnih dimenzija, koje dolaze iz pojačanih plastičnih flaša, hakovanih hard diskova, hladnjaka kompjuterskih ventilatora, motora, modifikovanih sintisajzera, hakovanih telefona i stonih žičanih instrumenata sa glasnim ritmičkim taktovima.


Sve to zvuči veoma čudno, ali Lendamanovi performansi osim što su imaju snažnu atmosferu, zapravo su vrlo harmonični, ritmični i uzbudljivi.



“Srećan sam što mogu da dodam i Beograd u svoju zimsku turneju uz Linc, Zagreb i Bordo. Video sam fotografije kluba Dim gde ću ovog puta nastupati i ponovo me je uhvatilo isto uzbuđenje, kao kad sam prvi put nastupao u Beogradu u klubu “Drugstore” pre gotovo 8 godina. Divno je vratiti se beogradskoj publici, sada sa malo drugačijim setom i novim stvarima”, izjavio je Juri Lendman.


Pored karijere umetnika, Yuri Landman je i dugogodišnji profesor muzikologije i dizajna instrumenata na raznim univerzitetima u Evropi, ali i autor stripova.


Zajedno sa Bartom Hopkinom napisao je knjigu “Nice Noise”, o inovativnim proširenim tehnikama sviranja gitare. Tokom 2022. objavio je svoj najnoviji strip ‘1991’, koji će takođe biti objavljen na srpskom jeziku tokom 2023. godine u izdanju kuće “System Comics” iz Beograda.





Reklama

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here