Nastupaju ruski pijanista Oleg Akuratov i srpski violončelista Petar Pejčić
MEĆAVNIK, 2. septembra: Dvoednevni festival klasične muzike „Kustendorf Klasik“ će početi večeras, 02.09. u etno selu Mećavnik, Mokroj Gori i time će obeležiti značajni jubilej, deset godina od osnivanja.
Kako je i poznato, a možemo i da podsetimo, „Kustendorf Klasik“ je zajednički projekat srpskog režisera Emira Kusturice koji će otvoriti danas festival, i ruske kompanije „Gasprom njeft“.
Na otvaranju večeras će nastupiti virtuoz na harmonici Boban Bjelić i pevačka grupa Odseka za tradicionalnu narodnu muziku Muzička škola „Mokranjac“.
Centralni deo večeri, rezervisan je za solistički koncert istaknutog pijaniste Olega Akuratova koji uveliko ima veliku popularnost u Rusiji i širom sveta.

Kako kažu, za Olega Akuratova ne postoje granice kreativnosti – podjednako maestralno svira klasičnu muziku i improvizuje u džez žanru.
Stručnjaci su ocenili da su “Olegove improvizacije raznovrsne su i virtuozne”.
Oleg je mnogo puta bio prototip glavnog junaka dokumentarnih i igranih filmova, kao što su dokumentarac poznatog publiciste Majkla Bernštajna – „Ein Wunderkind“ i debitantsko rediteljsko ostvarenju Ljudmile Gurčenko – „Šareni sumrak“.
Festival se ove godine vraća svom originalnom konceptu koji čini takmičarski i revijalni program kao i solistički koncerti značajnih svetskih izvođača.
Festival će svečano otvoriti uz prigodan govor – njegov osnivač, Emir Kusturica, večeras od 20 časova.
Svetski reditelj i vlasnik dve Zlatne palme na Kanskom festivalu, obično na svojim manifestacijama svira sa bendom “Emir Kusturica & No Smoking Orchestra”, koji je zvanično prestao da postoji tek nedavno, mada povremeno u specijalnim prilikama nastupaju.


Sutradan, 3. septembra, od 20 časova na Trgu, koncert će održati mladi violončelista Petar Pejčić u pratnji Umetničkog ansambla Ministarstva odbrane „Stanislav Binički“ sa dirigentom Radetom Pejčićem.
Na programu će biti Petar Iljič Čajkovski – dela “Rokoko varijacije” i fantazija-uvertira „Romeo i Julija“.
Violončelista Petar Pejčić je dobitnik nagrade i najmlađi finalista Međunarodnog takmičenja „Kraljica Elizabeta“ u Briselu (Belgija), ostvario je istorijski uspeh na našim prostorima. Dobitnik je i mnogih nagrada na međunarodnim takmičenjima: „Kraljica Elizabeta“ (Belgija), „Pablo Kazals“ (Španija), „Ana Kul“ (Austrija) i „Feliks Mendelson“ (Nemačka).
On svira na violončelu Đuzepe Gvarneri ‘filius Andreae’ (1694, Kremona), koji mu je ustupila ,,Beare’s International Violin Society” fondacija.


Program festivala oba dana, počinje u 12 časova, a na Mećavniku će se tokom dana smenjivati takmičarski i revijalni program.
U okviru revijalnog programa nastupiće učenici Škole za muzičke talente iz Ćuprije i muzičke škole „Mokranjac“ iz Beograda kao i ansambl “Altro Senso”.
Takodje,biće održano i predavanje o kompozitoru Jovanu Ivanoviću „Dunavski valovi – delo izvan života, vremena i prostora“ Mirjane Rastović, autorke i muzičke urednice Radio Televizije Vojvodina.
U takmičarskom delu festivala nastupiće 26 mladih muzičara iz Srbije i Rusije, studenti Fakulteta muzičke umetnosti iz Beograda, Niša, Moskve, Omska, Tjumenja, Orenburga, Hanti-Mansijska, a prvi put i studenti sa odseka Muzičke umetnosti, Fakulteta umetnosti Univerziteta u Prištini/Kosovska Mitrovica.


O dobitnicima nagrade festivala „Zlatna matrijoška“, odlučiće međunarodni žiri: dirigent Mihail Golikov, umetnički direktor i glavni dirigent Državnog simfonijskog orkestra Lenjingradske oblasti, Danijela Jović, direktorka Škole za muzičke talente u Ćupriji i kompozitor, dirigent, multiinstrumentalista i producent, Aleksandar Sedlar.
Dodela nagrada održaće se u nedelju, 3.09. posle centralnog koncerta.
Za deset godina od osnivanja festivala, na Mećavniku su nastupale vrhunske zvezde klasične muzičke scene: Denis Macujev, Aleksandar Madžar, Valeri Gergijev, Nemanja Radulović, Julijan Rahlin, Boris Berezovski, Roman Simović, Srba Dinić, Narek Haknazarjan, Jurij Bašmet, Justus Grim, Milijana Nikolić.
