Trijumf nad velikim favoritima i oštrom konurencijom
LOS ANĐELES, 13. marta: U Dolbi teatru u Los Anđelesu sinoć, odnosno jutros (12-13. marta) po našem vremenu, održana je 95. dodela nagrada američke filmske Akademije – Oskar, a apsolutni pobednik bio je akcioni SF film „Sve u isto vreme“ /Everything Everywhere All at Once/ rediteljskog i scenarističkog tandema Danijela Kvana i Danijela Šajnerta, sa sedam zlatnih statua.
Ujedno je zanimljivo da je to jedini film uz „Na zapadu ništa novo“ (All Quiet on the Western Front) da je od 10 naslova u kategoriji Najbolji film godine, uspeo da ostvari – uspeh.
Evo i zašto – sva ostala veoma istaknuta i na sva zvona hvaljena i nagradjivana ostvarenja „Trougao tuge“ Rubena Ostlanda, „Duhovi ostrva“ Martina Makdone, „Elvis“ Baza Lurmana, „Tar“ Toda Filda i „Fablemanovi“ Stivena Spilberga,svojim autorima nažalost nisu doneli nijednu nagradu Akademije.
Medjutim, „Top Gan: Maverik“ Džozefa Kosinskog, „Žene govore“ Sare Poli i „Avatar: Put vode“ Džejmsa Kamerona, osvojili su neke od nagrada.
Ceremoniju je vodio dobrim delom voditelj i komičar Džimi Kimel, poznato TV lice i autor svog šou programa “Jimmy Kimmel Live!”.
Najbolji film godine je dakle „Sve u isto vreme“ sa čak sedam Oskara ii ubedljivo je trijumfovao na raskošnoj ceremoniji, a Oskara su osvojili iz filma i – glumice Mišel Jou za glavnu rolu i Džejmi Li Kertis za sporednu ulogu, ali i glumac Ke Huj Kvan.





U kategoriji za najbolju glumicu nominovane su bile Kejt Blančet – „Tar“, Ana de Armas – „Plavuša“, Mišel Vilijams – „Fabelmanovi“ i Andrea Rajzboro – „Za Lesli“.
“Za sve devojčice koje izgledaju kao ja, ovo je za vas. Ovo je dokaz da se snovi ostvaruju. I dame, nikad ne dozvolite da vam neko kaže da je vaše vreme prošlo. Ne bih stajala ovde da nije A24 studija, naših reditelja i cele ekipe. Moram da posvetim ovu nagradu mojoj majci, svim mamama na svetu, jer one su superheroji i bez njih ničeg ovde ne bi bilo. Ona ima 84 godine i danas me gleda u našem rodnom mestu u Maleziji. Donosim ti ovu nagradu kući. Hvala Akademijo, ovo je istorija koja se piše” – rekla je glumica, Mišel Jou, poznata iz ostvarenja “Memoari jedne gejše”, “Pritajeni tigar, skriveni zmaj”, “Sutra nikad ne umire”, a uskloro i u novim nastavcima „Avatara“ i još jednoj ekranizaciji romana Agate Kristi.
Film „Sve u isto vreme“ ubedljivi pobednik i dobitnik nagrade Oskar za najbolji film, kao i još šest zlatnih statua, među kojima i Oskar za najbolju režiju i postao je najnagrađivanije ostvarenje u istoriji filma, sa ukupno 158 osvojenih nagrada od različitih organizacija.
Na 95. svečanoj dodeli nagrade Oskar ispisana je istorija u dva segmenta. Mišel Jou je postala prva azijska glumica koja je osvojila nagardu Oskar u kategoriji za najbolju glavnu glumicu.
Sa ukupno 158 osvojenih nagrada za samo godinu dana prikazivanja u bioskopima je apsolutni trijumf, i ovim rekordom film “Sve u isto vreme” nadmašio je ostvarenje „Gospodar prstenova: Povratak kralja“ koje je osvojilo 101 veliko priznanje, ali tokom proteklih 20 godina.


Film je prikazan krajem aprila 2022. godine u bioskopima kada je publiku intrigirao svojom pričom o starijoj kineskoj imigrantkinji koja je uvučena u nezamislivu avanturu u kojoj sama pokušava da spasi svet istražujući paralelne univerzume u kojima se sreće sa životnim putanjama.
Dok Evelin (Mišel Jou) pokušava da prođe kroz poresku reviziju perionice veša koju vodi njena porodica, njen suprug Vejmond (Ke Hjuj Kvan) je obaveštava da na svetu postoje beskonačne mogućnosti. Počinje da preskače iz jedne vremenske realnosti u drugu, od jedne ličnosti do druge, otkrivajući usput da je njihova ćerka Džoj (Stefani Hsu) takođe zla sila poznata kao Džobu Tobeki koju moraju da pobede.
Najbolji glumac je povratnik Brendan Frejzer, za dramu “Kit” Darena Aranofskog, kome su nagradu uručile Hale Beri i Džesika Čestejn.
Ostali nominovani su bili Ostin Batler – „Elvis“, Kolin Farel – „Duhovi ostrva“, Pol Meskal – „Posle sunca“i Bil Naj – „Živeti“.
Ovo je njegova prva nominacija, prvi Oskar i veliki preokret u karijeri i životu, jer je skoro bio odbačen nakon nekog bizarnog seksualnog uznemiravanja, te se našao na crnoj listi Holivuda, potpuno nezasluženo i nepravedno.


Glumci Idris Elba i Nikol Kidman objavili su dobitnika za najbolju režiju, takodje Danijel Kvan i Danijel Šajnert, za SF spektakl avanturu “Sve u isto vreme”, i pobedili sve ostale veoma jake favorite – Martin Makdona („Duhovi ostrva“), Ruben Ostland („Trougao tuge“), Stiven Spilberg („Fabelmanovi“), Tod Fild („Tar“).
Isti film je dominirao i za montažu – Pola Rodžers, te je ostavila konkurenciju – „Duhovi ostrva“, „Elvis“, „Tar“ i „Top Gan: Maverik“, kao i za najbolji originalni scenario koji su napisala takodje dvojice režisera. Tako da nagradama nikad kraja za taj avanturistički spektakl.
Rok muzičar Leni Kravic izveo je na klaviru svoju čuvenu pesmu „All My Life“ dok su se na ekranu iza njega nizala sećanja na sve umetnike filmske industrije koji su preminuli prošle godine – Džejms Kan, Rej Liota, Žan Lik Godar, Đina Lolobriđida, Andžela Lensberi, Vilijam Hart, i mnogi drugi.

Iako se očekivalo da će Oskara osvojiti Lejdi Gaga za najbolju pesmu “Hold My Hand” iz filma “Top Gan: Maverik”, ali nije ni Rijana (devetostruka dobitnica Gremi nagrade) trijumfovala za numeru „Lift Me Up“ iz hita „Crni panter: Vakanda zauvek“, već je nagradu za najbolju originalnu pesmu dobila je numera „Natu, natu“ i ekipa filma „RRR“, koja se čula tokom ove ceremonije.
Kategorija najboljeg zvuka je dobro došla za „Top Gun: Maverick“ kao pobedu, a zvezde trilera „Nož u leđa 2″, Kejt Hadson i Džanel Monej uručile su nagradu.
Najbolji adaptirani scenario je za film „Žene govore“ /Women Talking/, što je osvojila rediteljka, glumica i scenaristkinja Sara Poli.
Film je zasnovan na ženskom razgovoru i prati istinitu priču grupe žena i devojčica u radikalnoj verskoj zajednici, gde su počele da se bude svakog jutra bez ikakvih sećanja na prethodnu noću.
Ipak, tragovi na njihovim telima deluje kao da su silovane. Kroz razgovor koji veoma podseća na hor grčke tragedije, zajedno su morale da donesu odluku – da li će prihvatiti svoju sudbinu, boriti se ili otići, što čini adaptaciju romana Mirijam Touz.


Vizuelni efekti, kao i za prvi deo, naravno da su najbolji za megalomanski tročasovni SF hit i planetarni globalni fenomen – „Avatar: Put vode“ – ostvarenje vizionara Džejmsa Kamerona, koje je na veoma revolucionaran način spojilo animaciju i igrani film.
Četiri majstora vizuelnih efekata nagrađena su za svoj rad na naučno-fantastičnom spektaklu.
Nagradu za najbolju izvornu muziku je dobio „Na zapadu ništa novo“ Edvarda Bergera.
Pobednik Voker Bertleman ostavio je iza sebe čak i legendarnog Džona Vilijamsa kome je ovo bila 53. nominacija za porodičnu sagu “Fabelmanovi” Stivena Spilberga.
Nemačko ostvarenje odnelo je zlatnu statuu i za najbolju scenografiju – Kristijan M. Goldbek i Ernestin Hiper, uverljivo su prikazali sav pakao ratnog fronta.
Za najbolji kratkometražni animirani film proglašen je „Dečak, krtica, lisac i konj“ Čarlija Makesija i Metjua Frojda, a ovaj film je urađen na tradicionalni način – crtan je rukom i doneo je priču o ljubaznosti, prijateljstvu, hrabrosti i nadi.
Najbolji kratkometražni dokumentarni film je „Šaptači slonovima“ Kartiki Gonsalves i Gunet Monga, u produkciji striming servisa Netfliks.





U kategoriji za najbolji međunarodni – strani film nominovani su – „Argentina, 1985“ (Argentina), „Blisko“ (Belgija“), „EO“ (Poljska) i „Tiha devojčica“ (Irska), a nagradu je vrlo očekivano osvojio – „Na zapadu ništa novo“, istovremeno i kandidat za Oskara medju 10 naslova za najbolji film.
Nagradu su predstavili Antonio Banderas i Selma Hajek, ranije partneri hit filma “Desperado” Roberta Rodrigeza.
Rut Karter dobila je Oskara za najbolji kostim u filmu „Crni panter: Vakanda zauvek“, što je njen drugi Oskar, jer je istu nagradu osvojila 2018. baš za prvi deo „Crnog pantera“.
Ona je nagradu posvetila svojoj nedavno preminuloj majci koja je otiošla u 101. godini.
Između filmova „Na zapadu ništa novo“, „Betmen“, „Crni panter: Vakanda zauvek“, „Elvis“ i „Kit“, nagradu za najbolju šminku i frizuru dobio je naravno – „Kit“, koja je učinila da Brendan Frejzer bude u potpunosti neprepoznatljiv.
Ovaj film nije nominovan u kategoriji za najbolje ostvarenje, ali je osvojio publiku pre svega vanserijskom glumom Brendana Frejzera, a ovaj film se davao u bioskopima i kod nas u Srbiji.
Šminka, koja je Frejzera učinila barem 100 kilograma težim, bila je veliki deo tog procesa, a čini depresivnog junaka u teškoj porodičnoj drami, koju je on apsolutno maestralno izneo.




Veoma zasluženo direktor fotografije Džejms Frend dobio je nagradu u kategoriji najbolje fotografije – snimatelja za ratni vihor – „Na zapadu ništa novo“, baziranog na kapitalnom romanu Eriha Marije Remarka, koji prikazuje sve užase Prvog svetskog rata iz perspektive mladog, naivnog nemačkog vojnika.
Oskara je dobio i kratki igrani film „Irski oproštaj“, a nagradu za najbolji dokumentarni filmosvojjio je „Navaljni“, reditelja Danijela Roera o zatvorenom Alekseju Navaljnom.
Kako pišu američki mediji, pobeda ovog filma je bila politička poruka ruskom predsedniku Vladimiru Putinu koji već duže od godinu dana vrši invaziju na Ukrajinu.


Nagradu za najbolju sporednu glumicu dobila je, kako smo već i rekli – Džejmi Li Kertis za film „Sve u isto vreme“. Holivudskoj veteranki (64) ovo je prva nominacija i prvi Oskar, a postala je slavna kroz filmove “Riba zvana Vanda” iz dva dela i kao “kraljica vriska” u horor serijalu “Noć veštica – Halloween” čiji se finalni nastavak prikazao 2022. godine.
Kertis u novom fillmu “Sve u svoje vreme” igra tvrdoglavu inspektorku Dirdri u otkačenoj akcionoj dramediji smeštenoj u različite multiverzume.
Time je pobedila svoju glavnu konkurentkinju – prelepu crnu damu Anđelu Baset, oskarovku još od 1993. godine i biografskog filma „Šta ljubav ima s tim?“ gde je tumačila rok ikonu Tinu Tarner. Glumica je bila nominovana za spektakl superheroja – „Crni Panter 2: Vakanda zauvek“.
“Cela ekipa koja je snimila ovaj film – upravo je dobila Oskara. Svim ljudima koji su podržali ovaj žanr, hiljadama ljudi koji su nas podržali – ovo je Oskar za sve nas – rekla je poznata američka glumica Li Kertis, a glumac iz ovog filma Ke Huj Kvan je osvojio Oskara za sporednu ulogu.
“U snove morate verovati, a ja sam umalo odustao od svog sna, svima poručujem da treba da nastavite da sanjate” – rekao je ovaj Vijetnamac.
Za najbolji animirani film proglašen je „Pinokio“ Giljerma del Tora, a ta njegova mračna adaptacija čuvene priče o drvenom lutku prema knjizi Karla Kolodija, već je osvojila je čuvenu britansku nagradu BAFTA – ili Britanski Oskar.