Novi domaći, regionalni i inostrani filmovi uz program „Work in progress“
BEOGRAD, 12. septembra: Festival muzičkog dokumentarnog filma “Dok’n’Ritam” u 8. izdanju biće održan od 20. do 23. septembra u Domu kulture „Studentski grad“ na Novom Beogradu, saopštila je direkcija ove manifestacije.
U takmičarskom programu festivala biće prikazano 13 muzičkih dugometražnih dokumentaraca iz 10 zemalja.
Osnivač, idejni tvorac i umetnički direktor festivala je Sandra Rančić.
Stručni žiri festivala radiće u sledećem sastavu – Dejan Petrović, reditelj, osnivač kampa i festivala kratkometražnog dokumentarnog filma “Interakcija”, Bane Antović, reditelj, urednik i art direktor MTS (Muzičke televizije Srbije) /Muzzik TV i Nikola Čuturilo Čutura, čuveni gitarista, kompozitor, tekstopisac, pevač.
Inače je koncept ovog festivala da u žiriju bude dvojica reditelja i jedan muzičar, koji će poslednjeg dana proglasiti najbolje filmove.


Prvog dana festivala 20. septembra u okviru Takmičarskog programa će biti prikazan film “Cupla Tunes” rediteljke Lejn Šipsi iz Irske. U pitanju je filmska meditacija na temu migracije kroz refleksiju o neformalnim migracijama pesama i cveća.
Ostvarenje “Artfront” nemačko-poljskog reditelja Andžeja Klamta pruža portret nekoliko kijevskih umetnika, kao što su slikar Aleksandar Ljapin ili pevačica Sofija Baskakova, u jeku rata.
Autorka Ana Đurović predstaviće svoj projekat “Young Untill I Die”, koji prati studente Miloša, Peru i Acka koji dolaze iz različitih gradova Srbije i žive u iznajmljenim stanovima u Beogradu, provode vreme družeći se i snimajući muziku.



Prvog dana festivala biće prikazan i “Stvarni kompozitor” norveškog reditelja Heiki Ketola, dokumentarac o izazovima sa kojima se suočavaju savremeni filmski kompozitori i kako savladavaju zanat.
Istog dana biće prikazani filmovi “3211” autorskog tandema reditelja Danila Bećkovića i Andrijane Stojković, o reperu i treperu Rasti, kao i film “Bella Ciao” Đulije Đaponezi.
Sledeći dan 21. septembra takmičarska selekcija predstaviće srpsku premijeru “Retro Bum” Dalibora Platenika iz Hrvatske. Film prikazuje vintidž scenu koja je postala popularna u Hrvatskoj poslednjih desetak godina i predstavlja domaće rokabili i rokenrol bendove autorskog tipa, ali i druge elemente retro kulture – pin ap devojke, swing plesnjake, kolekcionare starog nameštaja, predmeta, automobile.


Film “Balkancisko” u režiji Tugrul Sarikaja iz SAD prati sudbinu mlade turske imigrantkinje koja kreće u potragu da istraži kako je oblast zaliva postala rasadnik balkanske muzike, kada se nađe unutar sve veće balkanske muzičke scene u San Francisku.
Istog dana 21.09. publiku očekuje i projekcija filma “Bajka bespovratnog vremena” Pavla Terzića – od Detroita, preko Čikaga, sve do Mančestera, Berlina ili Beograda, koji ilustruje elektronski zvuk koji postaje neka vrsta nove muzičke religije.
Trećeg dana festivala (petak, 22. septembra) biće prikazani filmovi “Šopen: Ne bojim se Mraka” Joane Kačmarek iz Poljske, inspirativna priča o trojici pijanista koji se pripremaju da izvedu delo poljskog kompozitora i pijaniste romantizma Frederika Šopena (1810 – 1849) na mestima povezanim sa sukobima i nezamislivom patnjom: koncentracioni logor Aušvic u Poljskoj, granica između Južne i Severne Koreje i centar grada Bejruta.

Istog dana biće održana i festivalska premijera filma “Bitlvanija” Raska Šejića, ostvarenje koje će publici otkriti vezu između legendarnih “Bitlsa” i grada Valjeva.
U subotu, 23. septembra na programu će biti filmovi “Kendi” u režiji Karin Goijers iz Holandije o svetski poznatoj holandska saksofonistkinji Kendi Dalfer.
Muzičarka Kendi je nastupala sa velikim zvezdama kao što su fanki pop rok zvezda Prins i Dejv Stjuart.

Takodje, 23.09. festival “Dok ‘n’ ritam” će ugostiti i ekipu filma “Foxy Head – rok u doba izgovora” Damira Pirića i Gorčina Zeca iz Bosne i Hercegovine, što će biti srpska premijera.
Taj film dokumentuje bend uusponu, a ne već afirmisan bend, tako da su Damir Pirić i Gorčin Zec stvorili svojevrstan novi žanr usvetu muzičkih dokumentaraca.
Osim navedenih naslova, u segment “Super 8”, 22.09. na repertoaru selekcije se nalazi i film “Rifs of Revolution” reditelja Jura Hižaka iz Hrvatske (Mala sala, 19.30h).

Srpska premijera donosi najnoviji film čuvene udruge “Treš” iz Varaždina, najavljen kao muzička horor komedija.
Sadržaj ove neobične filmske priče je sledeći: genijalni gitarista Rej i njegov bend “Rejzor Džet” čija muzika slušaocima daje natprirodnu fizičku snagu, suprotstavljaju se zlom Dr.Zempu, vlasniku agencije koja ubire muzički porez i teroriše građane.
Kako bi uništio pokret otpora, Zemp i njegova sestra Niniva odlučuju da Rejzor Džet pretvore u boy band i tako unište njihov „rokenrol modžo“.
Sledi razgovor sa autorskom ekipom filma nakon projekcije.

Amfiteatar – Velika sala iste večeri 22.09. u 21:00 biće domaćin već poznatog 80-minutnog dokumentarca “Yu Grupa – Trenutak sna” Darka Lungulova.
Priča o rokenrol grupi koja je nadživela zemlju po kojoj je dobila ime, ali i priča o jednoj porodici i jednoj zemlji. Film prati braću Žiku i Dragija Jelića koji se rađaju i odrastaju zajedno sa novom Jugoslavijom.
Ovaj istovremeno epski i duboko intiman film, kreativno koristi arhivski materijal i do sada neviđene porodične Super 8 filmove da pripoveda priču o trajanju, ljubavi i intimnoj borbi za porodicu i bivšu Jugoslaviju.
Reditelj se odlučio da pruži i jedan intiman pogled na to šta znači biti porodica, žrtvovati se, ali i biti deo istorije. Film je sniman punih 7 godina, a sve je krenulo kada je reditelj Lungulov samo hteo da snimi koncert YU Grupe u Hali sportova kada su slavili 45 godina karijere.
Onda se priča i ideja dalje razvijala, tako da su dočekali jubilej od 50 godina karijere, i sve dalje što je usledilo – izložbe o bendu, veliki koncert “Više od 50 godina rokenrola” sa gostima na stadionu Tašmajdan (septembar 2022), mjuzikl “Crni leptir” u Pozorištu na Terazijama.
U sam film “Trenutak sna” prema njihovoj antologijskoj pesmi, stalo je 80 godina života, 60 i nešto godina sviranja rokenrola, 50 i nešto godina YU Grupe i 45 godina jedne bivše zemlje – Jugoslavije.
Film je svetsku premijeru imao na 51. FEST-u i na Martovskom festivalu (dokumentarnog i kratkometražnog filma) osvojio je Gran Prix.


Work in progress
Projekti u nastajanju
Poseban segment festivala jeste “Work in progress”, dakle priča o mnogim projektima u nastajanju, koje tek čeka premijera u bioskopima ili festivalima, kao i na malom ekranu.
Film “Treći svijet” nije klasična biografska filmska priča o novotalasnoj rok grupi “Haustor” na čelu sa Darkom Rundekom.
Više je u pitanju istraživanje odnosa Srđana Sahera i Darka Rundeka, tačnije poetizacija uticaja koji su oblikovala te dve različite autorske figure, odnosno “Haustor” u prvoj fazi na čelu sa kultnim albumom “Treći svijet”.
Rundek i Saher, kao i ostali članovi postave sa tog izdanja, uključeni su u stvaralački proces dokumentarca, čime film postaje i njihovo delo u sasvim drugačijem mediju, a sadrži i ekskluzivne snimke okupljanja benda u studiju za nastanak nove dub verzije pesme “Treći svijet” i još jedne potpuno nove pesme.

Za Rundeka dramske umetnosti nisu nepoznanica, ne samo što komponuje primenjenu muziku za filmove, televiziju i teatar, već činjenica da je diplomirani pozorišni reditelj, a glumio je u nekoliko filmova (“Pogled sa Ajfelovog tornja”).
Produkciju novog filma u nastajanju potpisuje kuća “Interfilm”, i ovo je prvo predstavljanje filma nakon završetka jedne faze snimanja.
Ovaj dokumentarac predstaviće scenarista i reditelj filma – Arsen Oremović.

“Praslovan Praslovan” je radni naziv igrano – dokumentarnog filma o životu slovenačkog kantautora i pisca Zorana Predina, lidera sada već ugašene rok grupe “Lačni Franc”, saputnika Arsena Dedića, šansonjera, ljubitelja košarke i oca petoro dece.
Više od 40 godina na sceni, 40 albuma, 7 knjiga – produktivna karijera i dalje traje.
Solo autor, frontmen navedenog benda, a uveliko i književnik.
U filmu se pojavljuju nažalost pokojni Đorđe Balašević, Gabi Novak, Manjifiko, Branko Đurić Đuro, Boris Dežulović. Dokumentarac u nastanku predstaviće reditelj Slobodan Maksimović.



Muzički pop rok džez rok sastav “Neverne bebe” ove sezone obeležava jubilej – 30 godina karijere, te imaju veoma obimnu turneju širom Srbije i regiona.
Članovi ovog popularnog benda nastalog na Dan studenata 4. aprila 1993. jesu školovani muzičari, ali sa rokenrol vibracijama kojima su verni pune tri decenije.
Naziv fima i mini serije od tri epizode je “Južno od sreće” prema njihovom trećem studijskom albumu (2001). Režiju potpisuje Bojana Krstić, a razvoj filma se prilično odužio, godinama se snima i montira, tako da je idealna prilika da se konačno pojavi kada “Neverne bebe” slave 30 godina uspešne karijere.
O dokumentarcu u nastajanju govoriće članovi sastava – braća osnivači Milan i Vladan Đurđević i izvršna producentkinja Marijana M. Rajić, inače PR menadžer grupe.

Etno muzičarka Bilja Krstić će takodje imati tu čast da dobije svoj dugometražni dokumentarni film – “Izvan vremena”, koji je u fazi postprodukcije i premijera se očekuje 2024. godine. Dokumentarac će predstaviti autorka Branka Bešević Gajić i producent Oliver Paunović.
Dok’n’Ritam festival podržan je od strane Ministarstva kulture RS, Sekretarijata za kulturu grada Beograda, platforme Srbija stvara, SOKOJ-a.
Kompletan program festivala nalazi se na sajtu: https://www.doknritam.com/ .
https://www.instagram.com/doknritamfest/
https://www.facebook.com/doknritamfestival