Svi ovi albumi ove godine slave 40 godina otkako su objavljeni. Lista je poredana abecednim redosledom, a u njoj se nalaze domaći, regionalni i međunarodni albumi koji su imali uticaj na našim prostorima.
AC/DC – “Flick of the Switch”
“Flick of the Switch” bio je pokušaj AC/DC-a da se vrati korenima. Suosnivač Malcolm Young kao inspiraciju je istaknuo pesme poput verzije “Mannish Boy” Johnnyja Wintera. Dolazeći nakon “Back in Black” (1980.) i “For Those About to Rock” (1981.), “Flick of the Switch” nije uspeo ispuniti komercijalna očekivanja. Album je ipak prodat u oko milon primeraka u SAD-u, a mišljenja su se tokom godina promenila u pozitivnijem smeru.
The Animatori – “Anđeli nas zovu da im skinemo krila”
“Anđeli nas zovu da im skinemo krila” prvi je studijski album grupe, producent Željko Brodarić Jappa,. Naslovna pesma se nekoliko meseci zadržala na prvom mestu emisije Hit Meseca Radiotelevizije Beograd, a od ostalih pesama izdvajaju se sada već hitovi “Komarci – Leto nam se vratilo” – koja je i danas jedna od najizvođenijih domaćih pesama, maturantska “Kasno je za decembar ”, te “Kamo odlazi svetlo”.
Atomsko sklonište – “Space Generation”
Uspjeh albuma “Mentalna higijena” je ohrabrio Atomsko sklonište te su krenuli u inostranstvo. Na Floridi su snimili album “Space Generation”. Na albumu se nalazi 9 pesama i to uglavnom s posednja dva albuma, a pesme su otpevane na engleskom jeziku. Kad su se vratili iz inostranstva i nastavili domaću turneju, nastupi su im bili predstavljani kao Povratak iz Amerike.
Azra – “Kad fazani lete”
“Kad fazani lete” Azrin je četvrti studijski album, snimljen u studiju Cream u Frankfurtu. Album je snimljen bez stalnih članova Azre, bubnjara Borisa Leinera i basista Miše Hrnjka, koji su otišli na odsluženje vojnog roka. Leinera je zamenio Srećko Antonioli, dok je Branimir Štulić osim gitare svirao i bas. Kad fazani lete donosi bitno drugačiji zvuk od prethodnog albuma “Filigranski pločnici”. Produciran je poput klasičnog hard rock albuma, ispunjen žestokim riffovima gitara, uz čestu upotrebu feedbacka i distorzije. Najpoznatija pesma, i zapravo jedini hit s albuma je “Nemir i strast”.
Billy Idol – “Rebel Yell”
Drugi album Billyja Idola spojio je tradicionalni rock s novovalnim zvukovima. Kao što je učinio sa svojim debijem iz 1982., Idol se udružio s gitaristom Steveom Stevensom na albumu “Rebel Yell”. “Rebel Yell” je postala jedna od Idolovih najprepoznatljivijih pesama, dok je “Eyes Without a Face” dospela na 4. mesto Billboard Hot 100.
Billy Joel – “An Innocent Man”
Deveti album Billyja Joela, An Innocent Man, bio je konceptualni album koji je odao počast muzici njegove mladosti. Joel je za LP koristio doo-wop i soul i pritom isporučio neke od najvećih hitova svoje karijere. “Tell Her About It” i “Uptown Girl” dospeli su na 1. i 3. mesto, “An Innocent Man” na 10., a “The Longest Time” na 14. mesto. Joel je dobio dve nominacije za Grammy za taj album, ali je izgubio od “Thrillera” Michaela Jacksona.
Black Sabbath – “Born Again”
Bend je nakon odlaska Ronnieja Jamesa Dia je angažovao bivšeg pevača Deep Purplea Iana Gillana. Plan je bio stvoriti novu supergrupu, ali menadžment je insistirao da novi materijal bude objavljen pod imenom Black Sabbath. Iako je “Born Again” bio na Top 40 listi u SAD-u, dobio je mešovite kritike i bio njihov jedini album s Gillanom.
Bryan Adams – “Cuts Like a Knife”
Bryan Adams postigao je međunarodni uspeh sa svojim trećim albumom, “Cuts Like a Knife”. Album je dospeo u Top 10 na Billboardovoj lestvici 200 najprodavanijih albuma i donio Adamsu prvu platinastu certifikaciju RIAA-e. To postignuće je pak bilo patuljasto u poređenju s peterostruko platinastim “Reckless” iz 1984.
David Bowie – ‘Let’s Dance’
Unatoč svojoj popularnosti i uticaju, David Bowie nikada nije imao platinasti album tokom prvih 15 godina svoje karijere. To se promenilo s albumom “Let’s Dance” iz 1983., koji je premašio milion prodanih primeraka u SAD-u te 10 miliona primeraka delom sveta. Naslovna pesma zauzela je 1. mesto na Billboardovoj lestvici, dok su singlovi “China Girl” i Modern Love” dosegnuli Top 20. “Let’s Dance” takođe se može pohvaliti s nekoliko značajnih gostujućih izvođača, uključujući bubnjara Omara Hakima, producenta Nilea Rodgersa i Stevie Ray Vaughana, koji je svirao glavnu gitaru na albumu.
Def Leppard – “Pyromania”
S Pyromaniom, producent Robert John “Mutt” Lange doveo je Def Leppard na radio te su tada postigli svetski uspjeh. Hitovi s LP-a uključivali su “Rock of Ages” i “Foolin”.” “Pyromania” je dosegnula više od 10 miliona prodatih primeraka te je to bio prvi od dva uzastopna albuma Def Lepparda koji su dobili dijamantni certifikat.
Dorian Gray – “Sjaj u tami”
Među brojnim bendovima koji su krčili svoj put prema prepoznatljivosti tokom plodne ere novog vala, posebno se istaknuo Dorian Gray. “Sjaj u tami” jedan je od najznačajnijih debi albuma tog razdoblja. Intrigantnoj muzici inspirisan izvođačima poput Davida Bowiea te bendovima Roxy Music i Japan, uveliko je doneo i neobičan izgled benda. Lica prekrivena fantomskom šminkom dodala su puninu noir atmosferi u samim pesmama. Naslovna pesma je adaptacija pesme The Walker Brothers “The Sun Ain’t Gonna Shine Anymore”, a navodno je upravo ona bila glavni razlog razlaza prve postave, zbog kompromisa koji je nametnuo Jugoton da grupa snimi ovu pesmu.
Duran Duran – “Seven and the Ragged Tiger”
“Seven and the Ragged Tiger” Duran Durana delomično je bila reakcija na slavu benda nakon velikog uspeha “Ria”. Ohrabren hit singlom “The Reflex” i sa “Union of the Snake” i “New Moon on Monday” među Top 10, album je na kraju postao dvostruko platinasti, čineći Duran Duran jednim od najvećih bendova na planetu.
Đorđe Balašević – “Celovečernji The Kid”
“Celovečernji The Kid” drugi je studijski album novosadskog kantautora Đorđa Balaševića. Producirao ga je Josip Boček, a tekstove pesama napisao je Balašević. Album je ostao zapamćen po pesmama kao što su “Blues mutne vode”, “Lunjo”, i baladama “Neko to od gore vidi sve” i “Svirajte mi ‘Jesen stiže, dunjo moja’”.
Elton John – “Too Low for Zero”
Nakon niza relativno loših albuma, “Too Low for Zero” vratio je Eltona Johna na vrhove lestvica. Album se može pohvaliti istaknutim pesmama poput “I’m Still Standing” i “I Guess That’s Why They Call It the Blues”. “Too Low for Zero” takođe je obeležio nekoliko prekretnica u Johnovoj karijeri: Bernie Taupin napisao je tekstove za celi album (prvi put da je to učinio od 1976.), a John se ponovno udružio s mnogim svojim glavnim muzičarima iz 70-ih, uključujući gitarista Daveya Johnstonea i udaraljkaša Raya Coopera.
Eric Clapton – “Money and Cigarettes”
Nakon što je 1982. otišao na odvikavanje od alkoholizma, Eric Clapton vratio se sa svojim osmim solo albumom 1983. “Money and Cigarettes” nazvan je tako “jer je to sve što sam video da mi je ostalo”, kasnije je objasnio Clapton. Na LP-u su bili poznati session muzičari kao što su Donald “Duck” Dunn, Roger Hawkins i Ry Cooder, kao i česti Claptonov suradnik Albert Lee. Glavni singl s albuma, “I’ve Got a Rock ‘n’ Roll Heart” bio je sedmi Top 20 hit u njegovoj solo karijeri, ali prodaja albuma je bila slaba.

Eurythmics – “Sweet Dreams (Are Made of This)”
Sweet Dreams (Are Made of This) bio je prvi od dva albuma Eurythmicsa objavljena 1983. Nakon godina borbe za komercijalni uspeh, britanski duo Annie Lennox i Dave Stewart napokon se probio, velikim delom zahvaljujući popularnosti naslovne pesme. “Sweet Dreams (Are Made of This)” postao je njihov prvi singl broj 1.
Film – “Sva čuda sveta”
Treći studijski album Filma sadrži nekoliko velikih uspeha poput “Sva Čuda sveta”, “Kad budu goreli gradovi”, “Mi nismo sami” i “Boje su u nama”. Album je snimljen u Švedskoj, a izvedbu “Signali u noći”, snimili su zajedno s članovima švedske grupe Have You Ever. Jura Stublić je zadržao postavu s prethodnog albuma, ali ona navodno radi trzavica u bendu napušta Švedsku, a Stublić ostaje sam još tri meseca da završi ploču. Pesmu “Mi nismo sami” snimio je bez benda.
Iron Maiden – “Piece of Mind”
Na četvrtom albumu Iron Maidena kao novi bubnjar svirao je Nick McBrian. Snimljen je na Bahamima, a bio je prvi album Iron Maidena koji ime nije dobio po jednoj od pesama na albumu. “Piece of Mind” bio je najpopularniji album grupe u to vreme u SAD-u, gde je dosegao 14. mesto na top lestvici. Takođe je iznedrio dva singla koji su ostali na set listama benda: “Flight of Icarus” i “The Trooper”.
Journey – “Frontiers”
“Frontiers” je označio nastavak kontinuiranog uspeha za Journey. Bio je peto od šest uzastopnih multiplatinastih izdanja i nastavak masovno uspešnog albuma “Escape” iz 1981. godine. Frontiers su ovim albumom dodali još četiri hit singla u katalog, uključujući “Separate Ways (Worlds Apart).” Osmi LP benda bio je posednji za basista Rossa Valoryja, koji je napustio grupu 1985. Na kraju se vratio za “Trial by Fire” iz 1996. i ostao je s bendom do ponovnog odlaska 2020.
Kineski zid – “Kineski zid”
Tata funka u Hrvata, pre solo karijere je s bratom Deanom osnovao bend Kineski zid, nazvan po najdužem nizu spojenih zgrada gde su tada živeli u Splitu. Kineski zid izdao je jedan album, za koji je Dino snimao muziku, a Dean pisao tekstove. Iako je tada prošao neopaženo, a grupa se raspala, “Kineski zid” ostaje za istoriju zapisan kao prvi snimljeni funk materijal na prostoru bivše Jugoslavije, a danas malo to da nije čuo barem “Priđi malo bliže”.
Kiss – “Lick It Up”
Kissov 11. album povezuje se s odlukom benda da ukloni svoj prepoznatljivi make up. Pre izlaska “Lick It Up”, na čijoj naslovnici su se nalazila nenašminkana lica članova, Kiss su se pojavili na MTV-u bez šminke. Gene Simmons je kasnije priznao da se “strašno bojao” zbog nastupa, ali plan je upalio: “Lick It Up” je utrostručio prodaju prethodnog albuma benda, “Creatures of the Night”, te generirao ponovno zanimanje za Kiss.
Leb i sol – “Kalabalak”
“Kalabalak” je šesti studijski album makedonskog benda Leb i sol. Bend se na ovom albumu vratio više instrumentalnoj formi sa samo dve vokalne pesme od ukupno osam. Album snimaju u studiju M-2 radio Skoplja, zajedno sa gostima Slobodanom Bobiem Micevom na orguljama i Petrom Kargovom na saksofonu. Album je radi pop prizvuka (uz karakteristične etno elemente) bio dobro primljen od strane šire publike. (Fun fact – rieč “kalabalak” se upravo radi ovog albuma vratila u srpski govorni jezik.)

Metallica – “Kill ‘Em All”
Debitantski album Metallice, “Kill ‘Em All” snimljen je za mizernu svotu od 15.000 dolara i a objavila ga je nezavisna diskografska kuća Megaforce. Prvobitno je nazvan “Metal Up Your Ass”, ali bend su uverili da promene ime kako ono ne bi naštetio komercijalnim izgledima. Iako je pri izdavanju imao skroman uspeh sa 60 000 prodatih primeraka do kraja 1984., sada se smatra revolucionarnim thrash klasikom. Broj prodatih primeraka značajno je skočio kako je Metallice rasla u godinama koje su usledile. Što je još važnije, “Kill ‘Em All” pokrenuo je karijeru najuspešnije metal grupe.
Madonna – “Madonna”
Nakon što se etablirala kao pevačica u New Yorku, Madonna je potpisala ugovor s predsednikom Sirea Seymourom Steinom zbog klupskog uspeha njenog debitantskog singla, “Everybody” iz 1982. Bila je jedini autor većine pesama na albumu.
“Madonna” je zauzeo osmo mesto na Billboard 200 lestvici, a Udruženje diskografske industrije Amerike (RIAA) dodelilo joj je peterostruki platinasti certifikat za isporuku od pet miliona primeraka delom Sjedinjenih Država. Album je delom sveta prodat u više od 10 miliona primeraka. Dobio je dobre kritike kritičara, a Rolling Stone ga je uvrstio u 100 najboljih debitantskih albuma svih vremena 2013. i 2022., rekavši da je “predstavio najvažniji ženski glas u istoriji moderne muzike”. Album je zaslužan za postavljanje standarda dance-popa nakon toga te za ukazivanje smera brojnim umetnicama 1980-ih.
Men at Work – “Cargo”
Nakon uspešnog prvenca koji je osvojio svet, Men at Work 1983. izdaju “Cargo”. Album je zauzeo vrhove lestvica u njihovoj rodnoj Australiji te dosegnuo 3. mesto na Billboardovoj lestvici 200 najprodavanijih albuma. Cargo je iznedrio dva singla s Top 10 lestvice u SAD-u, “Overkill” (br. 3) i “It’s a Mistake” ( br. 6), čime je album dosegao trostruko platinasti status.
Motley Crue – “Shout at the Devil”
Motley Crue volio je izazivati kontroverze, a njihova upotreba pentagrama na coveru albuma (izvorno nazvanom “Shout With the Devil”) ojačala je tu reputaciju. Ipak, bend se pobrinuo se da prioritet na albumu bude muzika. Pesme kao što su “Looks That Kill”, “Too Young to Fall in Love” te naslovna pesma osigurale su bendu slavu. Album je na kraju prodat u više od 4 miliona primeraka u SAD-u.
Ozzy Osbourne – “Bark at the Moon”
“Bark at the Moon” obeležio je prvi album Ozzyja Osbournea s gitaristom Jakeom E. Leejem i njegov jedini s bubnjarom Tommyjem Aldridgeom. Album je bio odmak u zvuku za “princa tame”, sa sintisajzerima dodanim materijalu, stvarajući pop-metal hibrid. S naslovnom pesmom i omiljenom pesmom fanova “Rock ‘n’ Roll Rebel”, album je dosegao 19. mesto na Billboardovoj lestvici albuma i ubrzo postigao veliki uspeh. Do danas je “Bark at the Moon” prodat u više od 3 miliona primeraka u SAD-u.
Parni valjak – “Glavnom ulicom”
“Glavnom ulicom” sedmi je studijski album Parnog valjka i prvi na kojem se u ulozi vokala našao Hus, na pesmi “A ja bih sa vragom sklopio savez”. Novina je i uvođenje duvačkih i klavirskih instrumenata. Hus je na jednom mestu ponudio 12 pesama, od kojih je deset potpisao sam. Kukurić je autor „Ne ostavljaj me samog”, dok je Ras napisao „Zapleši sa mnom ovu noć”. I gosti na ploči bili su reprezentativni – od Miroslava Sedaka na saksofonu, do Rajka Dujmića koji je odsvirao klavijature. Album sadrži hitove “Kao prije”, “Hajde kaži pošteno” i “Ma ‘ajde”.
Paul McCartney – “Pipes of Peace”
“Pipes of Peace” uključivao je gostovanja bivšeg kolege Paula McCartneyja iz benda Wings Dennyja Lainea, kao i bubnjara Beatlesa Ringa Starra. Ipak, jedan je duet izazvao najviše pažnje. McCartney se po drugi put udružio s Michaelom Jacksonom (prethodno su objavili “The Girl Is Mine” na Jacksonovom “Thrilleru” 1982.) za hit singl “Say, Say, Say”. “Say, Say, Say” je bio hit broj 1, što je uzdignulo “Pipes of Peace” do platinaste prodaje.
Pink Floyd – “The Final Cut”
“Final Cut” je bio kraj puta za Rogera Watersa i Pink Floyd. Uključujući materijal koji je ostao od “The Walla” iz 1979., album je takođe označio prvi album benda bez Richarda Wrighta. Suosnivač klavijaturista otišao je 1979. nakon nesuglasica s Watersom, ali se naposletku vratio kasnih 80-ih nakon Watersovog odlaska. Waters se nije vratio u bend sve do Live 8 koncerta 2005.
Prljavo kazalište – “Korak od sna”
Četvrti studijski album Prljavog kazališta, ujedno je i poslednji album na kojem je vokal Davorin Bogović. Album sadrži megahit “Sve je lako kad si mlad”, a od ostalih je poznatija naslovna pesma, kao i “Dobar vetar u leđa” u kojoj na svoj način iskazuju poštovanje jednom od najvećih glumaca Hollywooda Montgomery Cliftu.
R.E.M. – “Murmur”
Debitantski album R.E.M.-a, “Murmur” bio je popularan radi svog neobičnog zvuka, definisan zagonetnim tekstovima pevača Michaela Stipea, gitarom Petera Bucka i melodičnim basom Mikea Millsa.
Njihov zvuk je u to vreme bio nov, iako nije zakoračio dalje od konstrukcija tradicionalne rock muzike. Album je dosegao 36. mesto na Billboardovoj lestvici najprodavanijih albuma.
Murmur je na kraju dobio zlatni tiraž, a Rolling Stone proglasio ga je albumom 1983. Godine 1989. isti časopis ga je stavio na osmo mesto na popisu 100 najboljih albuma 1980-ih.
Robert Plant – “The Principle of Moments”
“The Principle of Moments” označio je prekretnicu za Roberta Planta. “Konačno sam gospodar vlastitog broda”, rekao je. “Imam daleko veću kontrolu nego ikada pre.” Glavni singl “Big Log” postao je Plantov prvi Top 10 hit, dok su “Other Arms” i “In the Mood” dospele na Top 5 Mainstream Rock lestvice.
Talking Heads – “Speaking in Tongues”
“Speaking in Tongues” označio je povratak Talking Headsa nakon gotovo tri godine pauze. S prvim i jedinim hitom benda na Top 10 lestvici, “Burning Down the House”, album je dosegao platinastu nakladu. Drugi singl, “This Must Be the Place (Naive Melody)” nije uspeo dostići uspeh svog prethodnika, ali je od tada uživao status favorita. Turneja na kojoj su promovisali “Speaking in Tongues” kasnije je dokumentiovan koncertnom filmu “Stop Making Sense” Jonathana Demmea.
The Police – “Synchronicity”
Razdor je već bio vidljiv u The Police u vreme kada su objavili svoj peti i poslednji album, “Synchronicity”. Grupa se uzdigla do najvećeg benda na svetu, ali ego je im je presudio. Svaki je član benda zasebno snimio svoje delove ovog albuma. Ipak, album uključuje neke od njihovih najboljih radova, uključujući hitove “Every Breath You Take” i “King of Pain”. “Synchronicity” je dosegao broj 1 u SAD-u i Ujedinjenom Kraljevstvu i postao najprodavaniji album grupe te osvojio tri nagrade Grammy. Neuspeli pokušaj snimanja drugog albuma na kraju je doveo do njihovog raspada.

The Rolling Stones – “Undercover”
“Undercover” je obiežio prvo izdanje Rolling Stonesa s potpuno novim pesmama u 80-ima, ali vođe benda, pevač Mick Jagger i gitarista Keith Richards prepirali su se oko njegova umetničkog smera. Jagger je želio da se Stonesi prilagode trendovima, dok se Richards želio vratiti blues-rock korijenima benda. Rezultat je bio nepovezan album koji je odavao dojam krize identiteta. “Undercover” je bio prvi album Rolling Stonesa. koji nije zauzeo prvo mesto na top lestvicama. Takođe nije iznedrio ni hit singl, iako je “Undercover of the Night” postigao skroman uspeh.
Thin Lizzy – “Thunder and Lightninig”
“Thunder and Lightning” je dvanaesti i poslednji studijski album irskog hard rock sastava Thin Lizzy. Gitarista John Sykes angažovan je da zamenni Snowy White nakon Renegadea iz 1981. On je dopreno stvaranju žešćeg zvuka i tona gitare. Klavijaturista Darren Wharton imao je jak muzički uticaj na ovom albumu, a koautor je mnogih pesama uključujući “Some Day She Is Going to Hit Back” i “The Sun Goes Down”. Nakon izlaska albuma usledila je oproštajna turneja, a nakon nje live album “Life”.
U2 – “War”
“War” je označio nekoliko prekretnica za ovaj irski bend. Treći album benda potisnuo je “Thriller” Michaela Jacksona s prvog mesta u Ujedinjenom Kraljevstvu te tako postao njihov prvi album na vrhu top lestvice. Uz “New Year’s Day” i “Sunday, Bloody Sunday”, “War” je takođe označio proboj U2-a na američkom tržištu. Album je na kraju prodat u više od 4 miliona primeraka u Sjedinjenim Državama, nagovještavajući ogroman uspjeh benda.
Yes – “90125”
Yes je prošao kroz ružan raspad 1981., što je uspeh prog-rock legendi 1983. učinilo još neočekivanijim. U početku je nekoliko bivših članova benda htelo da novi album bude potpuno novi projekat koji će biti objavljen pod drugim imenom. Basist Chris Squire i bubnjar Alan White počeli su sarađivati s gitaristom Trevorom Rabinom, ali grupa je ponovno postala Yes tek nakon što je pevač Jon Anderson vraćen u postavu. Predvođen pesmom “Owner of a Lonely Heart”, “90125” je postigao veliki uspeh, prodat je u više od 3 miliona primeraka te je zaradio nominaciju za Grammy.
ZZ Top – “Eliminator”
Bend iz Texasa evoluirao je od blues rockera do MTV superzvezda sa svojim osmim albumom “Eliminator”. Grupa je prihvatila pop na albumu, što je uključivalo i upotrebu sintesajzera. Rezultat je bio najprodavaniji album ZZ Topa, prodat u više od 11 miliona primeraka u SAD-u. “Gimme All Your Lovin”, “Sharp Dressed Man” i “Legs” postale su neke od najpopularnijih pesama ere, dok su njihovi video spotovi učinili ZZ Top i njihove prepoznatljive brade kultnim prizorima iz 80-ih.